Petri Ikonen siirtyy NST:stä Erä Akatemiaan
16.07.2012
Erä Akatemia on valmiina aloittamaan tulevan kautensa. Viime kauden joukkueesta on muutamia pelaajia jättäytynyt kaukalon ulkopuolelle ja mm. Mikko Jolma siirtyy Sveitsin HC Rychenberg Winterthur joukkueeseen.
 Tulijapuolelle on Akatemian vahvuuteen kiinnitetty Jussi Mäkinen (SSV), Markus Makkonen (Åif) ja Petri Ikonen (kuvassa) joka siirtyy meille Lappeenrannan liigakentiltä. Petri tuo rutkasti kokemusta joukkueen hyökkäykseen. Hänellä on kokemusta mm. 130 liigaottelusta ja pelaamisesta myös Ruotsin Allsvenskanissa. Ikonen on huomattavan vahva vahvistus joukkueessamme ja samalla hän tuo uutta puhtia pukukoppiin omalla esimerkillään. Tervetuloa Peko joukkueeseemme! Joukkue neuvottelee vielä muutamien pelaajien kanssa. Julkaisemme nimet myöhemmin. Valmennustiimiin on liittynyt Akatemialle tuttu Jyri Lammi, joka toimi Akatemian valmentajana kausina 2009-2011.
Erä Akatemia joukkueen sopimustilanne kesällä 2012: Juha Kulmala mv. Leo Nieminen Timo Mäkynen Jan-Erik Olin Jari Parkkinen Arto Puro Tuukka Pohjanlehto Simon Riihelä JoniKuokkanen Aapo Kakkola Mikael Huuhka mv. Ville Mäenpää Antti Roiha Antti Peiponen Mikko Hyvärinen Petri Ikonen (NST) Jussi Mäkinen (SSV) Markus Makkonen (ÅIF)
Jere Kaistinen päävalmentaja Jyri Lammi valmentaja Jukka Jylhä joukkueenjohtaja
|