Uutiset

Voitettu hopea kilpasarjasta

18.05.2010

Ensimmäinen kokeilu kilpajoukkueella

Huhtikuun lopussa Flames päätti lähteä kokeilemaan liekkinsä voimakkuutta kovatasoiseen Lohjan kutsuturnaukseen. Tarjolla oli haastajasarjakin, mutta saman tien Flames halusi kokeilla seuraavan kauden kilpajoukkuettaan kilpasarjassa.

Suurin osa kilpasarjan joukkueista pelasi mm. Aluelopputurnauksesta ja Turun joukkue FBC Turku oli jopa Länsirannikon tämän vuotinen SSBL:n E99-mestari. Haastetta siis riitti, mutta se ei poikia peloittanut, päinvastoin. Ainoastaan ensimmäinen peli vastuujoukkue Losb:a vastaan alkoi nihkeästi ja päättyi niukkaan tappioon. Sen jälkeen alkoi Flames-show, jolle ei loppua näkynyt. Pojat pelasivat kuin hurmoksessa ja tulosta tuli. Ehkä makein voitto ja samalla myös ihana revanssi, oli peliä Tiikerit Zemppareita vastaan. Zempparithan oli se joukkue, joka voitti Flames:n niukasti pääsystä aluelopputurnaukseen. Lohjalta se oli jo unohdettu ja kuopattu, Flames täräytti kaverista selvän 5-1 voiton. Ai että tuntui hyvältä. Välierässä vastaan asettui hienosti edelliset pelinsä hoitanut FBC Turku äänekkään kannattajoukkonsa kera. Flames:n puntti ei tutissut ja pohjois-helsinkiläiset näyttivät turkulaisille kuinka reikäpallo saa kyytiä ja taululle kirjattiin selkeä 8-0 voitto Flames:lle.

Finaalissa asettui vastaan LoSB, jolle siis alkusarjassa Flames hävisi niukasti. Finaali eteni erittäin tasaisesti ja lopulta päädyttiin rangaistulaukauskisaan. Tällä kertaa pallo pomppi (onnekkaasti) hieman paremmin lohjalaisille. Flames:n oli tyytyminen voitettuun hopeaan. Sitä se nimenomaan oli, sillä kukaan ei välttämättä ennakkoon odottanut poikien pelaajan lopulta finaalissa. Näin kuitenkin kävi loistavien suoritusten jälkeen ja SE OLI TODELLINEN MYRSKYVAROITUS SEURAAVAA KAUTTA AJATELLEN.

Joukkueen tasaisuutta osoitti se, että maalit jakautuivat tasaisesti lähes kaikille pelaajille.

Lue turnausraportti täältä sekä täältä kaikki turnauksen tulokset.

Joukkueessa pelasivat LoSB turnauksessa:
50 Riihonen Jouni   MV
05 Hartikainen Henri
08 Ylander Rasmus
09 Mattila Antti
10 Laine Lauri 
11 Seilonen Max
15 Raunio Axel
16 Kilpeläinen Aleksi
17 Ruohoniemi Raino
18 Saarela Markus
19 Sotka Onni
20 Riski Antti
23 Pulkkinen Elias

21.06.2010 Erän kauden parhaat palkittiin lauantaina Tukholmassa
31.05.2010 Pojat nöyryyttivät vanhempia
31.05.2010 Tee ostoksia Intersport Jumbossa ja tue Erän junioritoimintaa!
26.05.2010 Flamesin pelaajille palkintoja
24.05.2010 Haastajaturnauksesta hopeaa
18.05.2010 Voitettu hopea kilpasarjasta
18.05.2010 Flames:n loistava loppukausi
24.03.2010 Alueliigan tulos
14.03.2010 Vastuuturnauksen tulokset
10.03.2010 Puumat taipuivat Flames:lle

Siirry arkistoon »